............ - .---.......-

....... ...

Bradavice - Pozemky hradu / Londýn


2018

Britské počasí

14. února 2015 v 20:54 | Accio-team |  Důležité
Prosinec
Ochladilo se, čemuž napomáhá i studený severní vítr, teplota se pohybuje v ranních hodinách několik stupňů pod nulou, přes den se zvedne až na 3 °C, ale k večeru zase klesá do záporných hodnot. Oblohu pokrývají hustá bílá mračna, ze kterých se co chvíli začne hustě sypat zářivý sníh, a tvořit na zemi bílou pokrývku. Drží se na zemi dlouho, takže je možné v něm dovádět. Stmívá se v tuto dobu brzy, už kolem 6. hodiny večerní, ale sněhová vrstva na zemi září ve tmě, takže je ještě docela vidět.


Listopad
Teplota se pohybuje zhruba kolem 10 °C, fouká studený vítr, občas se přežene i nějaká ta přeháňka. Slunce se objeví opravdu jen pomálu, když se mu podaří se prodrat skrz hustá bílá až šedá mračna, takže stojí za to si tu chvilku vychutnat. Listí na všech stromech už se vybarvilo do podzimních odstínů a začíná rychle opadávat a poletovat kolem. Skřítci se činí, aby ho shrabali a odklidili z pozemků, o čemž svědčí kupičky nahromaděného listí, které občas také rozfouká vítr. Stmívat se začíná o něco dříve, již kolem 19. hodiny, kolem 19:30 vycházejí první hvězdy.

Říjen
Jakmile skončí ještě jakž takž ucházející září, přichází sychravý říjen. Vítr, který nadzvedává čepice a konce šal, je na denním pořádku, stejně tak už jsou všichni zvyklí na obvyklé dešťové přeháňky, které ještě občas doplní bouřka. Prší velice často, a tak jsou pozemky zmáčené a místy bahnité, proto není od věci vytáhnout vyšší boty a nepromokavé pláště. Tuto nepříliš krásnou atmosféru, kdy uvadají veškeré květy a stejně tak vzácná je zvěř, jež se pomalu chystá na zimu, zrovna nerozveselují těžká šedivá mračna, která většinou halí oblohu a zavlažují všechno kolem. Teploty klesají pod 16°C, v noci dokonce dosahují rozmezí 10-8°C. Slunce spí až zhruba do půl osmé ráno, a zachází již před půl sedmou,

Září
Slunce začíná vycházet později, až po sedmé hodině ranní, a světlo už není tak dlouho, stmívá se již o půl osmé večer, a kolem deváté už je dokonalá tma. Po většinu času je oblačno, slunce se ukazuje jenom občas, a také se dost ochladilo. Teploty se přes den pohybují kolem 15°C, k večeru zase klesají dokonce až pod 10°C. Studený prudký vítr a dešťové přeháňky se stávají samozřejmostí, ledaže by vysvitlo slunko a trochu zahřálo, což je ale bohužel čím dál větší vzácností.

Srpen
Slunce už vychází kolem šesté hodiny, takže už není tak šílené si přivstat, pokud chcete sledovat jeho východ. V první polovině srpna je stále horko, teploty se drží v rozmezí 25-30°C, a bez zmrzliny či ledového nápoje se nejspíš neobejdete. Většinou je obloha bledě modrá, sem tam se mihne nějaký malinký bílý mráček, ten ale příliš ochlazení neposkytne. V druhé polovině měsíce se počasí rapidně změnilo. Zatáhne se a sluníčko bude opravdovou vzácností. Teploty klesnou na maximálně 22°C a většinu času bude pršet. Často se objevují i typické letní bouřky. Západ slunce nastává také o něco dřív, a to už kolem deváté večer, v deset už je dokonalá tma, osvětlovaná jen třpytivým měsícem a hvězdami.

Červenec
Již od poloviny června se stále otepluje, a v červenci teploty dosahují opravdových maxim - vyhupují se až na tropických 32 °C. V těchto dnech je nejlepší skrýt se někam do stínu, a vylézt ven až později odpoledne. Nebo ještě líp, svlažit se někde u vody, a u toho se i opalovat. Z větší části je hezky slunečno s pár obláčky, čas od času se ale odněkud nahromadí mraky, a přežene se typicky letní bouřka. Jakmile se ale dost vyřádí hromy a blesky, zase se udělá pěkně. Slunce se probouzí velice brzy - už kolem půl páté ráno se rozednívá, a zapadá naopak pozdě - až někdy po půl desáté večer.

Červen
Již brzy ráno vás budí jasná ​​záře, slunce se opravdu činí. Září od časného rána skoro až do 20.00. Velmi se oteplilo, dá se naměřit až 25 °C, což už je na tílko, kraťasy a žabky. Voda v jezeře se ohřála na příjemných 20 stupňů, a poskytuje příjemné ochlazení, jsou příznivé podmínky na koupání i opalování. Obloha je blankytně modrá, nevidíte jediný mráček, který by značil hrozící déšť. Tráva a rostliny přes den sice trochu strádají, ale večer dostanou dostatek dešťové vody, která ráno stačí ze země zase oschnout dřív, než na pozemky vykročí první návštěvník.

Květen
Zem už je pokryta hustým zeleným kobercem a příroda je plná života. V trávě se skví květiny všeho druhu; pampelišky,
sedmikrásky, kopretiny či fialky, stromy jsou doslova obsypány pestrými květy i jehličnany se zdají o něco zelenější. Zpěv ptáků se stává nutností a občas můžete zahlédnout mihnout se mezi stromy srnku, a zajíce či veverku dokonce i na pozemcích. Slunce svítí větší část dne, jen občas nebe překryjí mraky, přežene se krátký déšť a obloha se zase vyjasní. Teplota se drží kolem 15 °C, což už je klidně jen na mikinu nebo delší rukáv.

Duben
Zdá se, že se počasí zbláznilo, neboť si dělá doslova co chce. Ráno vychází sluníčko, postupně se ale odnikud berou husté mraky plné vody a přichází déšť. Ten se někdy rychle přežene, jindy trvá půl dne, a to se pak na obloze objeví duha a v celé své kráse rozprostře pásy barevného spektra. Stejně tak je to i s větrem; jednou se zvedne prudký vítr, podruhé se objeví sotva slabý vánek. Teploty se ale udržují poměrně stabilně mezi 9-14 °C. Smrákat se začíná o něco déle, klidně až kolem půl osmé večer, slunce zase vychází brzy, již kolem půl šesté ráno. Voda v jezeře už je o něco teplejší, první otužilci už do ní mohou směle vlézt.

Březen
Teplota už se patrně umoudřila, a vrací se pomalu nad nulu, až k 7 °C. Fouká lehký větřík, sluníčko se dere z namodralých mraků, sníh i led pomalu, ale jistě roztávají, a ze země vykukují první sněženky, bledule i petrklíče. Tráva se začíná vesele zelenat a vše se probouzí k životu, což dokazuje veselé cvrlikání ptáků, které budí obyvatele hradu. Návštěvníci přírody už mohou pomalu odkládat teplé kabáty a péřové bundy, nicméně to ještě není na procházku v tílku.

Únor
Lámou se teplotní rekordy, které dosahují až k -16 °C, takže se jen málokdo odváží opustit relativně teplé bezpečí hradu. Pár takových se ale najde, a ti by rozhodně neměli vycházet bez teplého oblečení, hlavně rukavic a čepice, tady jde už vážně o zdraví. Na zemi se ještě udržuje slušná vrstva sněhu, kolem 30-ti centimetrů, jezero je stále zamrzlé a vybízí k bruslení. Vítr už téměř nefouká, dokonce i sem tam vykoukne sluníčko a dopřeje návštěvníkům pozemků trochu vitamínu D.

Leden
Teplota prudce klesá až na -10 °C, fouká mrazivý vítr, který nutí obyvatele hradu vytáhnout čepice, šály a rukavice. Hladina jezera se pokryla tlustou vrstvou ledu, čímž pro obyvatele hradu vytvořila zábavné, ale i nebezpečné stanoviště pro hry. Sníh se nepřetržitě snáší ze světlých mraků, pokrývá stříšky věží i věžiček hradu, molo u jezera i celý most, který jsou také obdařeny náledím, takže není dobré na ně lézt, pokud nechcete navštívit ošetřovnu. Sníh vytvořil i malé čepičky na vrcholcích stromů a keřů, jedinou výjimkou je stará Vrba uprostřed pozemků, na které z nějakého důvodu není
ani jediná vločka...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© Březen 2013 - 2018


-7

ikon1